Su klausimu ar reikia deklaruoti paskolą yra susidūręs dažnas Lietuvos gyventojas, turintis įsiskolinimų. Atsakymas į klausimą ar reikia deklaruoti paskolą priklauso nuo kelių dalykų. Taigi, jei sandorio vertė (paskolintų pinigų suma be palūkanų) yra didesnė nei 10 000 Lt ir sudaryta per paskutinius 12 mėnesių (arba deklaravimo metu yra galiojanti t. y. negrąžinta), tada šią paskolą reikėtų deklaruoti. Atminkite, kad pasiskolinta pinigų suma nėra Jūsų pajamos, o įsipareigojimas, todėl ji deklaruojama ne pajamų, o gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje.
Pastebėjome, kad klientai, klausdami ar reikia deklaruoti paskolą dažniausiai turi omenyje tas paskolas, už kurias galima susigrąžinti mokesčių permokas. Tai paskola būstui įsigyti ir paskola studijoms finansuoti.
Ar reikia deklaruoti paskolą: paskola būstui įsigyti
Šiuo atveju klausimą reikėtų pakreipti kiek kita linkme ir klausti ar naudinga deklaruoti paskolą būstui? Būsto paskolos atveju egzistuoja tam tikros malonios aplinkybės. Iki 2009-ųjų metų imtų būsto paskolų palūkanoms taikoma 15 proc. pajamų mokesčio lengvata. Todėl gyventojai, kurie paskolą būstui pirkti ar statyti ėmė iki 2009 metų, gali susigrąžinti dalį sumokėto pajamų mokesčio. Kita maloni aplinkybė yra ta, kad šia lengvata gali pasinaudoti ir Jūsų sutuoktinis (su sąlyga, kad paskolos ėmimo momentu jau buvote susituokę). Taigi, šiuo atveju deklaruoti naudinga, juolab kad praktikoje grąžinamos už būsto paskolas sumos yra didžiausios. Atkreipkite dėmesį, kad lengvata galima pasinaudoti teikiant ne turto, o gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją.
Ar reikia deklaruoti paskolą: paskola už studijas
Atsakymas į klausimą ar reikia deklaruoti paskolą už studijas analogiškas paskolos būstui atveju. Valstybė remia gyventojų siekį siekti aukštąjį mokslą, todėl grąžina sumokėtus mokesčius nuo sumos, sumokėtos už studijas. Šiuo atveju taip pat taikomas 15 proc. tarifas, o lengvata priklauso jeigu mokate už pirmas bakalauro, magistro ar daktaro laipsnio studijas. Jeigu už studijas mokate banko paskola, tai galite susigrąžinti mokesčių permoką nuo tos sumos, kurią panaudojote mokėti už studijas per praėjusius metus.
Šiuo atveju taip pat egzistuoja maloni aplinkybė – susigrąžinti mokesčius už studijas galite Jūs patys, o jei lengvata pasinaudoti negalite – Jūsų tėvai ar sutuoktinis.
Detalesnė informacija pateikiama Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme.